top of page

st 05. 2.

|

Městská knihovna Krnov

Česká literatura pro děti a mládež v novém miléniu

Získat přehled o aktuálním dění v české literatuře přímo z úst jejího současného aktivního autora? Tak tomu se říká "načerpat přímo ze zdroje"! Zveme vás na přednášku Radka Malého, současného českého básníka, autora knih pro děti, překladatele a vysokoškolského učitele.

Zakázat přihlašování
Zobrazit další události
Česká literatura pro děti  a mládež v novém miléniu
Česká literatura pro děti  a mládež v novém miléniu

Čas a místo

05. 2. 2020 13:00 – 16:00

Městská knihovna Krnov, Soukenická 29, 794 01 Krnov

O události

Doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D. je mimo jiné také držitele Ceny Jiřího Ortena (2003) a Magnesie Litera (2006 a 2012). Představí nám aktuální českou literaturu pro děti a mládež v souvislostech literárního provozu, soudobých trendů i ve světovém kontextu. 

 

Na co se můžete při semináři těšit?

· Světové trendy v literatuře pro děti a mládež a jejich dopad na český literární provoz

· Představení produkce českých nakladatelství zaměřených na dětskou knihu

· Práce se zdroji – kde hledat relevantní informace o dětských knihách

· Otázka kritické recepce – literární ceny

· Praktická lekce tvůrčího psaní zaměřeného na dětskou cílovou skupinu

· Nahlédnutí do autorské kuchyně

Více o autorovi: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D. (*1977)

Vystudoval germanistiku a bohemistiku. Na germanistice byl žákem Ludvíka Kundery, který se velmi dobře orientoval v německém expresionismu. Jako literární vědec se zabývá především českoněmeckými literárními vztahy, literaturou pro děti a mládež a translatologií. Věnuje se i výuce tvůrčího psaní a nakladatelské praxi. Dosud vydal šest básnických sbírek: Lunovis (2001), Vranní zpěvy (2002), Větrní (2005), Malá tma (2008), Světloplaší (2012) a Všehomír (2015)

Píše rovněž pro děti, spolu s PaedDr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka   a literatury pro první stupeň základní školy dále autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana. Svými básněmi přispěl i do knihy Šmalcova abeceda. Dětem je určen i příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic knížka básniček Kam až smí smích a „poetický slovníček dětem v příkladech“   s názvem Lahůdky. V roce 2011 vydal v nakladatelství Albatros obsahově a výtvarně výjimečnou knihu básní pro děti Listonoš vítr, na jejíž podzimní atmosféře se podílela uznávaná osobnost současného komiksu Pavel Čech. Jeho dětská poezie je příznačná humorem a množstvím jazykových nápadů. Ve spojení s originálními ilustracemi patří k tomu nejlepšímu ze současné knižní tvorby pro děti. 

Od roku 2011 byl vedoucím Katedry tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, kde nahradil ve funkci Ivonu Březinovou (2008 – 2011) a Alexandru Berkovou (2001 – 2008).   V současnosti vede na Univerzitě Karlově v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci např. semináře kulturní publicistiky, české literatury pro děti a mládež nebo tvůrčího psaní.

KAPACITA SÁLU OMEZENA! Přihlašování bude automaticky zablokováno, jakmile dosáhneme limitu účastníků. 

Těšíme se na Vás! 

Tato událost má skupinu. Ke skupině se můžete připojit ihned, jakmile se na událost registrujete.

Sdílet událost

bottom of page