st 05. 2. | Městská knihovna Krnov

Česká literatura pro děti a mládež v novém miléniu

Získat přehled o aktuálním dění v české literatuře přímo z úst jejího současného aktivního autora? Tak tomu se říká "načerpat přímo ze zdroje"! Zveme vás na přednášku Radka Malého, současného českého básníka, autora knih pro děti, překladatele a vysokoškolského učitele.
Zakázat přihlašování
Česká literatura pro děti  a mládež v novém miléniu

Čas a místo

05. 2. 2020 13:00 – 16:00
Městská knihovna Krnov, Soukenická 29, 794 01 Krnov

O události

Doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D. je mimo jiné také držitele Ceny Jiřího Ortena (2003) a Magnesie Litera (2006 a 2012). Představí nám aktuální českou literaturu pro děti a mládež v souvislostech literárního provozu, soudobých trendů i ve světovém kontextu. 

 

Na co se můžete při semináři těšit?

· Světové trendy v literatuře pro děti a mládež a jejich dopad na český literární provoz

· Představení produkce českých nakladatelství zaměřených na dětskou knihu

· Práce se zdroji – kde hledat relevantní informace o dětských knihách

· Otázka kritické recepce – literární ceny

· Praktická lekce tvůrčího psaní zaměřeného na dětskou cílovou skupinu

· Nahlédnutí do autorské kuchyně

Více o autorovi: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D. (*1977)

Vystudoval germanistiku a bohemistiku. Na germanistice byl žákem Ludvíka Kundery, který se velmi dobře orientoval v německém expresionismu. Jako literární vědec se zabývá především českoněmeckými literárními vztahy, literaturou pro děti a mládež a translatologií. Věnuje se i výuce tvůrčího psaní a nakladatelské praxi. Dosud vydal šest básnických sbírek: Lunovis (2001), Vranní zpěvy (2002), Větrní (2005), Malá tma (2008), Světloplaší (2012) a Všehomír (2015)

Píše rovněž pro děti, spolu s PaedDr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka   a literatury pro první stupeň základní školy dále autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana. Svými básněmi přispěl i do knihy Šmalcova abeceda. Dětem je určen i příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic knížka básniček Kam až smí smích a „poetický slovníček dětem v příkladech“   s názvem Lahůdky. V roce 2011 vydal v nakladatelství Albatros obsahově a výtvarně výjimečnou knihu básní pro děti Listonoš vítr, na jejíž podzimní atmosféře se podílela uznávaná osobnost současného komiksu Pavel Čech. Jeho dětská poezie je příznačná humorem a množstvím jazykových nápadů. Ve spojení s originálními ilustracemi patří k tomu nejlepšímu ze současné knižní tvorby pro děti. 

Od roku 2011 byl vedoucím Katedry tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, kde nahradil ve funkci Ivonu Březinovou (2008 – 2011) a Alexandru Berkovou (2001 – 2008).   V současnosti vede na Univerzitě Karlově v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci např. semináře kulturní publicistiky, české literatury pro děti a mládež nebo tvůrčího psaní.

KAPACITA SÁLU OMEZENA! Přihlašování bude automaticky zablokováno, jakmile dosáhneme limitu účastníků. 

Těšíme se na Vás! 

Sdílet událost